English Zaloguj się
Stowarzyszenie dla mediów

Dlaczego warto? Stowarzyszenie oferuje swoim członkom bezprecedensowe wsparcie we wszelkich kwestiach zawodowych związanych z tematyką służby zdrowia. Ułatwia dostęp do rzetelnej informacji, a także do decydentów oraz wybitnych naukowców w Polsce i za granicą. Członkowie Stowarzyszenia są zapraszani na wszelkie warsztaty, seminaria i konferencje organizowane przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia".

Nasi członkowie są dobrze poinformowani, a ich wizytowniki są pełne cennych kontaktów. Jak zostać „Dziennikarzem dla Zdrowia"? Prosimy o przesłanie deklaracji członkostwa i uiszczenie opłaty wpisowej.

Materiały dla mediów

Poniżej udostępniamy do pobrania materiały prasowe związane z działaniami Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia i tematyką podejmowaną w ramach naszych inicjatyw. 

Krew pępowinowa - medycyna przyszłości

w ramach cyklu Quo Vadis Medicinae? Stowarzyszenie zorganizowało warsztaty naukowo-edukacyjne na temat możliwości terapeutycznych, jakie dają komórki macierzyste z własnej krwi pępowinowej. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami prasowymi przygotowanymi w związku z warsztatami.

Krew pępowinowa od lat ratuje zdrowie i życie ludzi

– materiał prasowy przedstawiający niesamowity potencjał, jak w terapii wielu chorób mają komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Nowoczesne leczenie tego rodzaju to ogromna pomoc m.in. przy chorobach krwi i wrodzonych chorobach metabolicznych u dzieci. To także efektywna metoda w medycynie regeneracyjnej i w terapiach komórkowych. 

Komórki macierzyste krwi pępowinowej – zdobycz współczesnej medycyny

– autoryzowany wywiad prasowy z prof. dr hab. Katarzyną Drabko, Kierownikiem Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ekspertka wyjaśnia w nim mechanizm zastosowania komórek macierzystych w medycynie, w szczególności w leczeniu chorób hematologicznych. Opowiada też o badaniach i terpiach prowadzonych w naszym kraju z wykorzystaniem komórek macierzystych.  

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przygotowało również wywiad radiowy i zestaw "setek" z udziałem prof. Drabko. Materiały radiowe można uzyskać, zgłaszając taką chęć na 

 

 

Ze szczepień się nie wyrasta!

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia realizuje serię spotkań prasowych w ramach cyklu Vaccinum Pro Publico Bono!, poświęconych roli szczepień w ochronie zdrowia dorosłych. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem prasowym, który powstał w związku z tą kampanią. 

Zakażenia RSV to mało znany problem zdrowotny u osób starszych, zwłaszcza z chorobami współistniejącymi

– komunikat prasowy, zgodnie z zapowiedzią w tytule poświęcony nieuświadamionemu zagrożeniu, jakim są infekcje RSV u osób dorosłych i starszych, zwłaszcza z obciążonych chorobami przewlekłymi.

Szczepienia przeciw półpaścowi - plakat informacyjny

 

Profilaktyka, diagnostyka i leczenie. Wyzwania dla polskiej ochrony zdrowia”

 pod takim hasłem Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia Zorganizowało XXII Ogólnopolską Konferencję "Polka w Europie". Zapraszamy do zapoznania się z materiałami prasowymi, które są poświęcone zagadnieniom omówionym przez ekspertów w czasie tej konferencji.

RSV – czas na zmianę podejścia!

materiał prasowy z wypowiedziami prof. dr hab. Anity Nitsch-Osuch. Tekst zwraca uwagę na problem wynikający z niewłaściwego postrzegania RSV. Infekcję tę traktuje się jako przypadłość typowo dziecięcą, tymczasem narażone są na nią wszystkie grupy wiekowe. Jak podkreśla ekspertka, szczególnie osoby z grup ryzyka powinny więc zadbać o właściwą ochronę.   

Nie możemy zrezygnować ze snu. Musimy więc lepiej o niego zadbać

– materiał prasowy z wypowiedziami prof. dr. hab. Adama Wichniaka na temat roli snu, przyczyn jego zaburzeń i sposobów leczenia bezsenności. Dla higieny snu kluczowe jest dostrojenie rytmu życia do rytmy okołodobowego organizmu. Jeśli zmiana zachowań nie pomaga, skuteczną pomoc niesie melatonina.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przygotowało również wywiad radiowy i zestaw "setek" z udziałem prof. Wichniaka. Materiały radiowe można uzyskać, zgłaszając taką chęć na 

Leczenie mięśniaków macicy – kobiety mają wybór!

materiał prasowy z wypowiedziami prof. dr. hab. Tomasza Paszkowskiego, poświęcony powszechnemu problemowi, jakim są mięśniaki macicy. Guzy te powodują szereg dotkliwych dolegliwości, które pacjentki niepotrzebnie usiłują przetrzymać. Dostępny jest bowiem cały wachlarz metod leczenia, w tym terpaii farmakologicznych i minimalnie inwazyjnych zabiegów. Dzięki temu leczenie można dobrać optymalnie do indywidualnych potrzeb każdej pacjentki.  

 

Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych 2023

Z okazji obchodzonego we wrześniu Miesiąca Świadomośći Nowotworów Ginekologicznych Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przygotowało zestaw materiałów z udziałem prof. Mariusz Bidzińskiego, krajowego Konsultanta w dziedzinie Ginekologii Onkologicznej. Profesor podkreśla, byśmy przestali bać się profilaktyki nowotworowej i aktywnie z niej korzystali. 

Nowotwory ginekologiczne – znaczenie wczesnej diagnozy

– materiał prasowy kompleksowo omawiający metody i znaczenie profilaktyki w nowotowarach endometrium, szyjki macicy i jajników, a także aktualne wytyczne ekspertów, pozwalające zwiększyć efektywność terapii tych chorób. 

Nowotwory ginekologiczne – jak ograniczyć liczbę zgonów?

– komunikat prasowy z najważniejsze informacje nt. profilaktyki raka endometrium, szyjki macicy i jajników. 

Trzeba poznać geny raka!

 wywiad prasowy z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Krakowie. Ekspert zwraca uwagę na rolę nowoczesnej diagnostyki molekularnej w walce z rakiem endometrium.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przygotowało również wywiad radiowy i zestaw "setek" z udziałem prof. Blecharza. Materiały radiowe można uzyskać, zgłaszając taką chęć na 

Przestańmy się bać profilaktyki!

– wywiad prasowy z prof. dr hab. n. med. Mariuszem Bidzińskim, Konsultantem Krajowym w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej, Kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej, NIO-PIB w Warszawie. Rozmowa dotyczy zapobiegania oraz organizacji ileczenia m.in. raka szyjki macicy, jajnika i trzonu macicy. 

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przygotowało również wywiad radiowy i zestaw "setek" z udziałem prof. Bidzińskiego. Materiały radiowe można uzyskać, zgłaszając taką chęć na 

Światowy Dzień Astmy 2023

Tegoroczy Światowy Dzień Astmy obchodziliśmy 2 maja, a obchody łączyły się z 30-leciem GINA (Global Initiative for Asthma) - organizacji działającej m.in. na rzecz zmniejszenia śmiertelności z powodu astmy. Astma jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego, jej rozwój zależy od predyspozycji genetycznych oraz czynników środowiskowychSzacuje się, że na chorbę tę cierpi ponad 330 mln ludzi na świecie, a w Polsce około 4 milionów. Pierwsze symptomy astmy pojawiają się w młodości. Brak rozpoznania i leczenia może prowadzić do jej ciężkiej postaci, która wiążę się z najpoważniejszymi powikłaniami i najgorszymi rokowaniami.

W związku ze Światowym Dniem Astmy Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przygotowało zestaw materiałów, w których kompleksowo omówiono zagrożenia związane z astmą, ale i osiągnięcia w jej leczeniu. 

Astma – właściwa kontrola i opieka to wciąż wyzwanie

– komunikat prasowy przedstawiający najważniejsze fakty na temat epidemiologii, odmian, objawów i właściwego leczenia astmy.

Światowy Dzień Astmy 2023 – aktualne wyzwania

– materiał prasowy ukazujący przekrojowo sytuację pacjentów z różnymi postaciami astmy: częstotliwość zachorowań i zagrożenia z tym związane, objawy, z którymi muszą się zmagać pacjenci, nierzadki brak świadomości nt. choroby i możliwości jej skutecznego leczenia, zwłaszcza w zakresie skuteczności terapii biologicznej w terapii ciężkiej postaci astmy.     

Dlaczego ważne jest badanie krwi z rozmazem?

 autoryzowany wywiad prasowy z prof. dr hab. n. med. Piotrem Kuną, Kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych. Prof. Kuna wyjaśnia, czym są choroby o podłożu eozynofilowym i jaką rolę w ich diagnostyce odgrywa tzw. rozmaz krwi. 

Alergię i astmę można i trzeba leczyć!

 autoryzowany wywiad prasowy z prof. dr hab. n. med. Markiem Kulusem, Kierownikiem Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, a także Przewodniczącym Koalicji na rzecz Leczenia Astmy. Prof. Kulus zwraca uwagę na związek nieleczonej alergii z astmą, a także na dostępne rozwiązania terapeutyczne i inne, takie jak systemowe wsparcie dla dzieci w szkołach czy narzędzia e-medycyny. 

Astma - szanse i wyzwania w leczeniu

 autoryzowany wywiad prasowy z dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, alergologiem z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego PIB w Warszawie. Rozmowę poświęcono m.in. roli właściwego doboru leków, a także doświadczeniom astmatyków, zwłaszcza pacjentów z ciężką postacią choroby.  

Astmę ciężką potrafimy leczyć skutecznie!

 autoryzowany wywiad prasowy z dr n. med. Aleksandrą Kucharczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Ekspertka przedstawia problematykę związaną z ciężką postacią astmy: jej przyczyny, objawy i dostępne, ale nie w pełni wykorzystane możliwości skutecznego leczenia.  

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przygotowało również wywiad radiowy i zestaw "setek" z udziałem dr n. med. Aleksandry Kucharczyk. Materiały radiowe można uzyskać, zgłaszając taką chęć na 

Zachęcamy także do zapoznania się z publikacjami, które przywołano w materiałach prasowych:   

ŻYCIE Z ASTMĄ CIĘŻKĄ. PUNKT WIDZENIA PACJENTA – raport Koalicji na rzecz Leczenia Astmy 

Badanie świadomości różnych aspektów astmy – raport opracowany dla Chiesi Poland Sp. z o.o.

 

Europejski Tydzień Szczepień 2023

W 2023 roku Europejski Tydzień Szczepień przypada w dniach 23-29 kwietnia, a jego obchody koordynuje WHO. Celem inicjatywy jest upowszechnić immunizację  jako podstawową metodę zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. W przypadku większości szczepionek konieczne jest przyjęcie więcej niż jednej dawki, aby zbudować trwałą odporność. Tymczasem część dzieci nie otrzymuje wszystkich dawek lub przyjmuje je z opóźnieniem. Dlatego tegorocznym obchodom Europejskiego Tygodnia Szczepień towarzyszą hasła: „każda dawka się liczy” oraz „szczepienie o czasie ma znaczenie”.

Z tej okazji Stowarzyszenie przygotowało do wykorzystania materiały, w których ekspertki przedstawiają m.in. problem niezwykle groźnych meningokoków, które grożą ciężkim zakażeniem i hospitalizacją, często na oddziale intensywnej terapii.  Zwracają też uwagę na znaczenie szczepień dla osób dorosłych, kobiet w ciąży, a także tzw. szczepionek poekspozycyjnych i zalecanych dla podróżujących.

Liczy się każda dawka szczepionki!

– materiał prasowy omawiający kompleksowo rolę szczepionek w medycynie, a także aktualne przepisy oraz rekomendacje ekspertów dotyczące szczepionek, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych pacjentów. Kluczowe informacje prezentujemy też w skróconej formie Komunikatu z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień.

Szczepienia to inwestycja w zdrowie

 autoryzowany wywiad prasowy z prof. dr hab. n. med. Anetą Nitsch-Osuch, Kierownikiem Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Członkiną Rady Sanitarno-Epidemiologicznej i Konsultantem Wojewódzkim ds. Epidemiologii na Mazowszu. Jak zwraca uwagę prof. Nitsch-Osuch, "szczepienia ratują ludzi przed śmiercią w wyniku chorób zakaźnych i ich powikłań. Są epokowym osiągnięciem, elementem jednej z rewolucji w zdrowiu publicznym".

Nowe szczepionki – większe szanse na zdrowie

 autoryzowany wywiad prasowy z prof. dr hab. n. med. Leszkiem Szenbornem, Kierownikiem Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Prof. Szenborn zwraca uwagę na zagrożenie, jakie stanowi półpasiec, ale również na nowe metody obrony przed tą chorobą. 

Stać nas na lepszą profilaktykę

 autoryzowany wywiad prasowy z prof. dr hab. n. med. Marcinem Czechem, prezesem Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, który omawia kompleksowe korzyści płynące z rozwoju systemu szczepień ochronnych.  

Meningokoki – nieprzewidywalne, podstępne i groźne bakterie!

 autoryzowany wywiad prasowy z dr n. med. Iloną Małecką z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, z Wielkopolskiego Centrum Pediatrii w Poznaniu. Doktor Małecka kompleksowo omawia m.in. Inwazyjną Chorobę Meningokokową - niebezpieczną infekcję, która rozpoczyna się niepozornymi objawami.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przygotowało również cztery wywiady radiowe i cztery zestawy "setek" z udziałem prof. Anety Nitsch-Osuch, prof. Leszka Szenborna, prof. Marcina Czecha oraz dr Ilony Małeckiej. Materiały radiowe można uzyskać, zgłaszająć taką chęć na adres mailowy deva@agencjadeva.pl.  

Materiał partnerski dotyczący znaczenia szczepień na każdym etapie życia

Jak wdrożyć europejską agendę szczepień? Vaccine Meeting 2023

Materiały partnerskie dotyczące szczepień przeciwko meningokokom i krztuścowi:

Co warto wiedzieć o meningokokoach

Meningokoki - ulotka dla rodziców

Meningokoki - o co warto zapytać lekarza?

Krztusiec? Nie ryzykuj! Ulotka dla pacjentów

Szczepienia przeciw meningokokom i krztuścowi - ulotka dla pacjentów

 

 

XXI Ogólnopolska Konferencja "Polka w Europie"

23 i 24 września 2022 roku odbyła się XXI Ogólnopolska Konferencja „Polka w Europie”, po raz pierwszy w trybie hybrydowym. Tematyka wystąpień wiązała się z hasłem przewodnim: "Nauki medyczne w poszukiwaniu skutecznych terapii. Zdrowie po pandemii SARS-CoV-2”

Podcza Konferencji omówiono sytuację pacjentów i pacjentek z chorobami serca, z pocovidowymi schorzeniami nerek, rakiem trzonu macicy, zaburzeniami snu, a także z POChP. Podjęto także tematykę nowoczesnego leczenia rdzeniowego zaniku mięśni, cukrzycy, otyłości i nieprawidłowości w zgryzie. Przedstawiono nowe ustalenia dotyczące roli badań profilaktycznych i diagnostyki molekularnej, zwłaszcza w onkologii. Prelegenci zwracali też uwagę na istotne problemy, które nie zawsze znajdują się w centrum uwagi: nietrzymanie moczu, choroby jamy ustnej czy rola stomatologii w diagnostyce chorób ogólnoustrojowych.

Poniżej przedstawiamy materiały prasowe przygotowane przez Stowarzyszenie dla uczestników wydarzenia. 

POChP – czy możliwe jest skuteczne leczenie?
-
autoryzowany wywiad prasowy z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIMprzewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Your Lungs For Life
-
 
grafika przewodnia Światowego Dnia POChP 2022.

Jak co roku, w listopadzie obchodzimy Światowy Dzień POChP, organizowany przez Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD). W 2022 hasło inicjatywy brzmi „YOUR LUNGS FOR LIVE” czyli „Twoje płuca na całe Życie”. Przewlekła obturacyjna choroba płuc przyspiesza zgon średnio o 10 lat i w Polsce stanowi obecnie trzecią najczęstszą przyczynę śmierci.

Tak jednak nie musi być, o czym przekonuje dr Piotr Dąbrowiecki. Udostępniony materiał jest poświęcony najnowszym doniesieniom nt. skutecznych terapii POChP, a także możliwości wykonywania spirometrii w domu (online!). 

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przygotowało również wywiad radiowy i zestaw "setek" z udziałem dra Piotra Dąbrowieckiego. Materiały radiowe można uzyskać, zgłaszająć taką chęć na adres mailowy deva@agencjadeva.pl.  

Cukrzyca typu 2 – w poszukiwaniu terapii optymalnej

- materiał prasowy poświęcony nowoczesnej terapii cukrzycy, poszukiwaniu optymalnych rozwiązań oraz długo oczekiwanej refundacji najnowszych leków dla polskch pacjentów, przygotowany na podstawie wykładu prof. dr hab. n. med. Janusza Gumprechta w trakcie XXI Ogólnopolskije Konferencji "Polka w Europie", poświęcony. Niekontrolowana cukrzyca prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, dlatego aktualnie kładzie się szczególny nacisk na synergiczną terapię: kontrolę glikemii z działaniem kardio- i nerkoprotekcyjnym.

Niedofinansowanie dotkliwie krępuje diagnostykę
- informacja prasowa zwracająca uwagę na problem niedofinansowania diagnostyki molekularnej, przez co jej ogromny potencjał jest w Polsce w dużym stopniu ograniczony. Materiał został przygotowany na podstawie wystąpienia mec. 
Rafała Janiszewskiego i mec. Artura Fałka z Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski podczas XXI Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”

Nietrzymanie moczu a jakość życia pacjentów

- autoryzyowany wywiad prasowy z prof. Ewą Barcz, Prodziekan ds Klinicznych i Rozwoju WMCM UKSW. Pani Profesor zwraca uwagę, że pacjenci z tym schorzeniem nie są odpowiednio diagnozowani ani leczeni. Przedstawia też skalę występowania tych dolegliwości, możliwości ich leczenia, a także mówi o systemie szkolenia lekarzy w Polsce w zakresie uroginekologii. 

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przygotowało również wywiad radiowy i zestaw "setek" z udziałem prof. Ewy Barcz. Materiały radiowe można uzyskać, zgłaszająć taką chęć na adres mailowy deva@agencjadeva.pl  

Niewykorzystany potencjał najnowszych osiągnięć kardiologii
- materiał prasowy poświęcony aktualnej sytuacji pacjentów kardiologicznych, a zwłaszcza barierom, które ograniczają potencjał programu lekowego inhibitorami PCSK-9 i potrzebie zmiany kryteriów kwalifikacji do tego nowoczesnego i dostępnego w Polsce leczenia. Obecnie schorzenia układu krążenia są u nas największym zagrożeniem zdrowotnym i główną przyczyną zgonów. W porównaniu do Europy Zachodniej umieralność z powodu choroby niedokrwiennej serca jest u nas prawie 2-krotnie większa, a z powodu udaru mózgu - 1,5 raza większe. Materiał przedstawia także najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

Kampania „Adamed Dla Rodziny”

Adamed Dla Rodziny to akcja bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, organizowanych głównie w miejscowościach, gdzie dostęp do tego typu świadczeń jest utrudniony, a czas oczekiwania na ich realizację bardzo długi. Inauguracja kampanii odbędzie się 21 sierpnia w Pabianicach, a kolejne odsłony 28 sierpnia w Kołobrzegu, 18 września w Lesznie, w sobotę 24 września w Katowicach (IV Forum Serca Pacjenta), 2 października w Ełku, 16 października w Nowym Sączu.

W ramach kampanii dostępne będą m.in. badania kardiologiczne, pulmonologiczne, okulistyczne, diabetologiczne, USG, a także porady urologiczne i warsztaty psychologiczne. 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na temat akcji:

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia objęło Kampanię Adamed dla Rodziny patronatem medialnym.

Dodatkowe informacje oraz rejestracja na badania: AdamedDlaRodziny.com.

 

Europejski Tydzień Szczepień 2022

Jak pokazuje przebieg kolejnych fal pandemii Covid-19, szczepienia są niezbędnym elementem profilaktyki zakażeń groźnych dla życia i zdrowia. Do chorób tych, oprócz infekcji SARS-CoV-2, należą m.in. żółtaczka, gruźlica, krztusiec, grypa oraz inwazyjna choroba pneumokokowa. Szczególnym wyzwaniem jest przy tym zapewnienie szczepionek uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. W związku z tym i w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień 2022 Stowarzyszenie przygotowało zestaw materiałów prasowych, poświęconych znaczeniu szczepień w zwalczaniu groźnych chorób:   

Lepiej się zaszczepić niż chorować!
- autoryzowany wywiad prasowy z prof. drem hab. n. med. Leszkiem SzenbornemKierownikiem Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Krztusiec i gruźlica – choroby, o których nie można zapomnieć
autoryzowany wywiad prasowy drem hab. n. med. Tadeuszem Zielonką, pulmonologiem z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Szczepienia – długie życie dla wszystkich
- materiał prasowy z kompleksowym omówieniem problematyki wspomnianej we wstępie  

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2022
- komunikat prasowy streszczający najważniejsze informacje.  

 

Rak jajnika: Pacjentki bez mutacji czekają na skuteczne leczenie 

- informacja prasowa z autoryzowanymi wypowiedziami wybitnych ginekologów-onkologów na temat diagnostyki, leczenia i szans na przeżycie pacjentek z rakiem jajnika. To jeden z najtrudniejszych do rozpoznania i leczenia nowotworów ginekologicznych. Długo nie daje specyficznych objawów i w ponad 70 proc. przypadków diagnozuja się go, kiedy jest już rozsiany po całej jamie brzusznej.

Bezcenne wsparcie dla pacjentów z POCHP
wywiad z prof. dr n. med. Władysławem Pierzchałą, pulmonologiem, przewodniczącym Sekcji Chorób Obturacyjnych PTCHP. Rozmowę poświęcono leczeniu POCHP w dobie Covid-19 i konieczności unikania zaostrzeń choroby, która zbyt późno rozpoznana nieleczona prowadzi do nieuchronnego kalectwa i przedwczesnej śmierci.

Psychika dzieci potrzebuje wsparcia, zwłaszcza systemowego
materiał prasowy
 na podstawie wykładu dr Ewy Odachowskiej-Rogalskiej, kierowniczki Zakładu Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychologii APS, wygłoszonego podczas XX Konferencji "Polka w Europie". Rozluźnienie więzi z rówieśnikami, izolacja oraz nieprawidłowe relacje z rodzicami i opiekunami - to najpoważniejsze psychiczne skutki pandemicznych obostrzeń. W efekcie dzieci i młodzież często przejawiają zaburzenia autodestruktywne i lękowe, a liczba przypadków depresji w młodym pokoleniu wzrosła nawet o 37%. W Polsce  dodatkowym problemem jest poważny kryzys psychiatrii dziecięcej.

Zapalenia płuc - wyzwania medyczne

Zapalnie płuc nie jest tylko cięższym przeziębieniem. Większość zachorowań wiąże się z ryzykiem poważnego przebiegu, skomplikowanych powikłań, a nawet śmierci. Obchodzony od 2009 roku Światowy Dzień Zapalenia Płuc (12 listopada) ma uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie stanowi ta choroba - szczególnie dla małych dzieci i dla seniorów. Z tego względu Kluczowe znaczenie mają odpowiednia profilaktyka i leczenie, zwłaszcza w obliczu rosnącej antybiotykooporności.

Poniżej udostępniamy pakiet materiałów prasowych, poruszających zagadnienia takie jak m.in. rzeczywista skala zachorować na zapalenie płuc, znaczenie USG klatki piersiowej w diagnostyce zapalenia płuc oraz wpływ szczepień przeciw pneumokokom i krztuścow na obniżenie zachorowalności na zapalenie płuc oraz hospitalizacji z nim związanych.  

 

Potrójnie ujemny rak piersi - dlaczego groźny?
- wywiad z dr n. med. Joanną Streb z Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie Onkologii Klinicznej. Omawiany rak stanowi od 10 do 15 proc. wszystkich nowotworów piersi, charakteryzuje się agresywnym przebiegiem i jest bardzo trudny w leczeniu. Dr Streb przedstawia sytuację pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem piersi, ich rokowania nadzieje na skuteczne leki. 

Choroby układu oddechowego w pandemii 2021
- wywiad z drem n. med. Piotrem Dąbrowieckimprzewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Wywiad poświęcony jest problemom utrudniającym lekarzom skuteczne leczenie astmy, wpływowi steroidów wziewnych na przebieg Covid-19, a także szczepieniu przeciw koronawirusowi osób z chorobami układu.

Przerzuty do kości można leczyć skutecznie
- wywiad z drem n. med. Michałem Kunkielem z  Narodowego Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Dr Kunkiel wyjaśnia, jakimi metodami dysponuje współczesna medycyna w walce z przerzutami nowotworowymi do kości i ochronie pacjenta przed ich następstwami, czyi niebezpiecznymi złamaniami, uciskiem na rdzeń kręgowy prowadzącym do niedowładów, czy hipercalcemią. 

Zachęcamy do pobrania i wykorzystania materiałów!

Pliki można pobrać w formacie PDF. Materiały w formacie otwartym można uzyskać, wysyłając wiadomomość na adres deva@agencjadeva.pl.

Reklama
2009© Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia